Digital Ocean - Vesta Kurulumu

Digital Ocean, herhangi bir şekilde cPanel veya Plesk gibi bir araç sunmadığı için, kontrol panelinizi kendiniz kurmanız gerekiyor ki Vesta da hala geliştiriliyor olmasından dolayı kurabileceğiniz kontrol panellerinden bir tanesi. Daha önceki bir yazımda ZPanel kurulumunu anlatmıştım. ZPanel birçok ihtiyacınızı karşılıyor ancak geliştirilme süreci şu sıralar pek aktif değil. Örneğin Ubuntu 14.04 desteği yok, hala PHP 5.3 ile çalışıyor, nginx desteği yok ve bunun gibi başka sebeplerden ötürü, yapmış olduğunuz projeye göre ZPanel'i yetersiz bulabilirsiniz. Bu sebeple karşısında alternatif olarak en güçlü Vesta kalıyor. Bu yazıyı yazdığım zamanda Vesta RHEL 5, RHEL 6, CentOS 5, CentOS 6, Debian 7 ve Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10, Ubuntu 14.04 dağıtımlarını destekliyor.

Vesta'yı yüklemek de ZPanel gibi kolay. Öncelikle dropletinizi oluşturduktan sonra serverınıza bağlanıyorsunuz.

ssh [email protected]

Mailinize gelen, ya da eğer değiştirdiyseniz değiştirdiğiniz şifreyi yazarak serverınıza bağlanıyorsunuz. Daha sonra bazı paketleri güncellememiz gerekiyor.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Ardından Vesta yükleme işlemine başlayabiliriz. Dediğim gibi Vesta kurulumu da en az ZPanel kurulumu kadar basit, hatta daha basit bile olabilir.

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh
bash vst-install.sh

Bunun ardından aşağıdak resimdeki gibi Vesta sizden birkaç bilgi isteyecektir.

 vesta-kurulumu

Bunları yazdıktan sonra kurulum başlayacaktır. Email adresi istemesinin sebebi size admin bilgilerini mail atacak olmasıdır, ancak geçersiz bir şey de yazsanız olur, kurulumun sonunda zaten bu bilgileri gösteriyor, hostname de kurulumu yaptığınız makinenin adı, Digital Ocean'da da dropletinizin adı oluyor bu, zaten köşeli parantezin içinde de yazıyor.

Daha sonra da aşağıdaki adres aracılığıyla, kurulumun sonunda gösterdiği bilgilerle Vesta'ya giriş yapabilirsiniz.

https://IPADRESI:8083

Daha sonra login olduğunuz ekrandan gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Kurulumun ardından ilk yapmanız gereken şey, User sekmesinin altından default nameserverları belirtmeniz olacaktır.

Digital Ocean için aşağıdaki resme bakabilirsiniz:

vesta-user

Web sekmesinin altından default domain'i kaldırıp aşağıdaki gibi yeni domain ekleyebilirsiniz. Default domaini kaldırmamın sebebi, ayarlarını tek tek düzenlemektense, nameserverları ayarladıktan sonra, yeni domainin de bu nameserverlarla uyumlu her türlü DNS ayarlarını Vesta'ya bırakmak istememdendir.

vesta-site-ekleme

Diğer tüm ayarları da her bir sekmenin altında yapabilirsiniz. Vesta üzerinden yine aynı şekilde başka domainler de ekleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde veritabanı işlemleri için de Vesta phpmyadmin desteği de sağlıyor. Eğer admin için tanımlı şifreyi de değiştirmek isterseniz de, Vesta üzerinden şifreyi değiştirebileceğiniz gibi, aşağıdaki gibi terminalden de şifreyi değiştirebilirsiniz.

sudo /usr/local/vesta/bin/v-change-user-password admin YENISIFRE