Digital Ocean - ZPanel Kurulumu

NOT: ZPanel artık güncellenmediği için, yerine Vesta kurulumunu öneririm. 

Digital Ocean'da aylık 5 dolara VPS kurma imkanınız var ve sunucuları da gayet iyi durumda. Basit bir kurulum yapmayı planlıyorsanız, sunucunuzu Türkiye'ye en yakın yer olan Amsterdam'da kurmanız sizin için daha iyi olabilir. İşletim sistemi tercihi size kalmakla beraber, en iyi bildiğinizi seçmeniz, bilmiyorsanız da denemek için daha yaygın olan Ubuntu veya CentOS'u seçmenizi öneririm. Kurulum sırasında da LAMP, Django, Redmine gibi bazı uygulamaları da Application sekmesi altında dropleti oluştururken kurabilirsiniz.

Bu yazıda Ubuntu ve CentOS üzerinde ZPanel kurulumunu basit bir şekilde anlatacağım. ZPanel'i anlatmamın sebebi de, Digital Ocean'ın sunduğu hazır bir CPanel lisansının olmamasıdır. Dolayısıyla da bu açığı, CPanel lisansı için para ödeyerek veya ZPanel gibi bir alternatif kurarak çözebilirsiniz. Bu yazıyı yazdığım anda, ZPanel en son Ubuntu 12.04 ve CentOS 6.5'u desteklediği için bunu kontrol etmeniz gerekmektedir. O yüzden kurulumu Ubuntu 12.04 ve CentOS 6.5 - 64 bit üzerinde anlatacağım.

Dropletinizi kurduktan, Digital Ocean'ın size verdiği ip adresine herhangi bir SSH uygulaması ile bağlanabilirsiniz. Öncelikle kendi terminalizde :

ssh [email protected]_ADRESI

Daha sonra da sunucu size şifrenizi size soracaktır. Mail adresinize gelmiş olan şifreyi de yazdıktan sonra sunucuya bağlanmış olacaksınız. ZPanel sizin için Apache kurulumunu da yapacağı için, sizin Apache, PHP, MySQL veya Bind gibi farklı uygulamaların kurulumlarını ayrı ayrı yapmanıza gerek yok. Eğer daha önceden bunları kurmuşsanız, bunların hepsini kaldırmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir kurulum yapmamışsanız, bu kısmı atlayabilirsiniz.

Bunları kaldırmak için CentOS'ta :

service httpd stop
yum remove httpd
yum remove mysql
yum remove php-cli php-common php

Ubuntu'da :

sudo service apache2 stop
sudo apt-get remove apache2*
sudo apt-get -y purge php*
sudo apt-get remove mysql

ZPanel'i direkt olarak CURL ile github'tan yükleyebilirsiniz. Önce basit bir update komutu ile güncellemeleri yapıp daha sonrasında aşağıdaki gibi kurulumu gerçekleştirebilirsiniz:

CentOS'ta :

yum -y update
reboot
bash <(curl -LSs https://raw.githubusercontent.com/zpanel/installers/master/install/CentOS-6_4/10_1_1.sh)

Ubuntu'da

sudo apt-get update
sudo reboot
bash <(curl -LSs https://raw.githubusercontent.com/zpanel/installers/master/install/Ubuntu-12_04/10_1_1.sh)

Bu aşamadan sonra sunucunuzdaki ZPanel kurulumu başlayacaktır. İlk aşamada sizden bir timezone isteyecektir, buradan Avrupa'yı ve ardından İstanbul'u seçip kurulumunuza devam edebilirsiniz. Bir sonraki aşamada size FQDN ve serverın ip'sini isteyecektir. FQDN adresi olarak bir subdomain girmeniz gerekmektedir. Bu FQDN ile panele ulaşabileceksiniz. Bu aşamada zpanel.sitenizinadresi.com gibi bir şey yazabilirsiniz, ancak bu subdomaini oluşturmadıysanız, daha sonrasında oluşturmanız ve DNS'lerini ayarlamanız lazım. Daha sonra sizden serverınızın ip adresini isteyecektir. Bu ip adresi sitenizi host ettiğiniz sunucunun ip adresi olacaktır. Bunu da hosting sağlayıcınızın size vermiş olması lazım, eğer bilmiyorsanız herhangi bir whois sorgulatma sitesinden domaininizi sorgulatarak bulabilirsiniz.

zpanel-kurulumu

Daha sonrasında sistem, kurulumu tamamlayacaktır. Kurulum sonunda aşağıdaki gibi bir ekranın karşınıza gelmiş olması lazım, daha sonrasında da y'ye basıp sisteminizi restartladığınızda kullanıma hazır bir paneliniz olacaktır.

zpanel-kurulumu-2

Kurulumdan sonra direkt olarak panele ulaşabilir, domain management kısmından domain ekleyebilir, DNS'leri oluşturabilir, FTP kullanıcılarınızı ayarlayabilirsiniz.

Eğer default 80 portunu değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız lazım. Öncelikle /etc/zpanel/panel/modules/apache_admin/hooks dizininde OnDaemonRun.hook.php dosyasının içinde aşağıdaki satırı:

$line .= "" . fs_filehandler::NewLine();

aşağıdaki satır ile değiştirseniz default 80 olan portu 1080'e değiştirmiş olacaksınız, kafanıza göre 90'a kadar 20, 30 veya başka bir sayı yazabilirsiniz:

$line .= "" . fs_filehandler::NewLine();

Daha sonra da apache config dosyası olan httpd.conf dosyasında, ki bu dosya da  /etc/zpanel/configs/apache/ dizininde bulunur, üstteki örnek için 1080 olan port için aşağıdaki gibi bu dosyaya listen eklemeniz gerek.

Listen 1080

Son olarak da apache'yi restartladıktan sonra artık panelinize ulaşırken sitenizinadresi.com:1080 adresinden ya da gerekli ayarlamaları yaparsanız zpanel.sitenizinadresi.com'dan ulaşabilirsiniz.

Apache'yi restartlamak için de:

Ubuntu'da :

sudo service apache2 restart

CentOS'ta :

service httpd restart

Eğer hata alıyorsanız veya ulaşamadıysanız, httpd-vhosts.conf dosyasını manuel olarak değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki gibi ayarlarsanız probleminiz olmaz, sitenizin adını ve ayarladığınız portu düzenlemeyi unutmayın.

NameVirtualHost *:80
 
# Configuration for ZPanel control panel.
<VirtualHost *:1080>
ServerAdmin [email protected]
DocumentRoot "/etc/zpanel/panel/"
ServerName zpanel.sitenizinadi.com
ServerAlias *.zpanel.sitenizinadi.com
AddType application/x-httpd-php .php

<Directory "/etc/zpanel/panel/">
Options FollowSymLinks
AllowOverride All
Order allow,deny
Allow from all
</Directory>

</VirtualHost>