Google Analitik Raporlarında Spam Kaynakların Ayıklanması

Mutlaka şahit olmuşsunuzdur, uygulamanıza gelen trafiğin kaynağını incelediğininizde websiteniz için butonlar ya da en iyi seo tadında enteresan şeyler görürsünüz. Sinir bozucu olduğu gibi, filtrelemezseniz, gerçek olmayan bu trafik sizi yanıltabilir. Ancak, filtreler ile rahatlıkla bu durumu çözebilirsiniz.

Uygulayacağımız yöntemin mantığı çok basit. Bu trafiği yönlendirenler tamamen bot ve sizin sitenize girmeden, Google sunucularına, sizin takip kodunuz ve kaynak(referral) olarak da kendi internet sitelerini yazarak trafikmiş gibi istek yolluyorlar. Eğer trafiğin kaynağını yani host'u kontrol ederseniz, bu trafiği filtreyebilirsiniz.

Öncelikle, Analitikte, filtreyi eklemek istediğiniz uygulamanızın yönetici sayfasından filtrelere basmanız lazım.
Analitik Yönetici Ekranı
Devamında, filtre ekleye basmanız lazım.
Filtre Ekle
Sonrasında karşınıza çıkan ekranda filtre adını yazın, örneğin Host Kontrol. Devamında da Filtre Türü olarak Özel'e tıklayıp Ekle'yi seçin. Devamında formu alttaki resimdeki gibi doldurup kaydete tıklayın. Tabii siteniz.com'u kendi siteniz ile değiştirmeyi unutmayın. \ karakteri escaping amaçlı olup | karakteri linkleri ayırmak içindir, webcache google kısmı google cache aracılığıyla sitenizi inceleyebilecek birisinin trafiğini de dahil etmek amaçlıdır. Eğer sadece siteniz.com'u dahil edecekseniz, sadece siteniz\.com yeterli olacaktır.
Filtrenin Uygulanması
Bunu kaydettikten sonra, seçmiş olduğunuz görünümde, spam kaynakları trafiğinizde görmeyeceksiniz.