Google Analitik Raporlarında Subdomain'e Gelen Trafiğin Takibi

Farz edin ki, uygulamanızın birden çok subdomaini (alt alan adı) mevcut, ve her birisinde aynı slug'a sahip içeriği farklı ayrı sayfalar olsun. Örnek ile açıklayacak olursam, sırasıyla bunlar harikasitem.com/hakkinda/, ornek.harikasitem.com/hakkinda/ ve birbaska.harikasitem.com/hakkinda/ şeklinde üç farklı link olsun. Eğer Google Analitik'te /hakkinda/ sayfası için olan raporları incelerseniz, hangisinin ana domain'den ya da ornek veya birbaska subdomain'inden geldiğini anlayamazsınız. Analitiğin size gösterdiği sonuç, aslında birbirinden farklı 3 domain'in toplam verileridir. Bu trafiği subdomain bazlı ayırmak ve ayrı ayrı raporlamak için izleyebileceğiniz birden fazla yöntem var, ancak ben en kolay eklenebilir olanı resimlerle göstereceğim.

Öncelikle, Analitikte, filtreyi eklemek istediğiniz uygulamanızın yönetici sayfasından filtrelere basmanız lazım.
Analitik Yönetici Ekranı
Devamında, filtre ekleye basmanız lazım.
Filtre Ekle
Sonrasında karşınıza çıkan ekranda filtre adını yazın, örneğin Subdomainli Trafik. Devamında da Filtre Türü olarak Özel'e tıklayıp Gelişmiş'i seçin. Devamında formu alttaki resimdeki gibi doldurup kaydete tıklayın. Ayrıca formu doldurduğunuz sayfanın en alt kısmında filtrenin nasıl çalıştığını anlatan bir yazı da mevcut.
Filtre Düzenlemesi
Bundan sonra trafiğinizi kontrol ettiğinizde, hakkinda sayfalarına gelen trafiği harikasitem.com/hakkinda/, ornek.harikasitem.com/hakkinda/, birbaska.harikasitem.com/hakkinda/ şeklinde 3 farklı girdi halinde göreceksiniz.