Nasıl Sevilen Bir Politikacı Olabilirsiniz?

8 Nisan 2017

Son Güncellenme: 2 Nisan 2019

Bir süredir TBMM milletvekillerinin hem meclis, hem de sosyal medyadaki aktivitelerini takip ediyorum. Nasıl yaptığımı merak edebilecekler için, tabii ki tek tek kim ne yapıyor diye, her gün, tüm aktiviteleri, kendim kontrol etmiyorum, bir süredir üzerinde uğraşmakta olduğum bir yazılım aracılığıyla tüm bu işlemleri her gün, otomatik olarak kontrol ediyorum. Yaptığım şey ise, her gün, milletvekillerin TBMM internet sitesinde yer alan gensoru önergerleri, kanun teklifleri vb. gibi çeşitli istatistikleri ile, TBMM sitesinde yer almayan, sosyal medya hesaplarının takipçi ya da beğeni sayılarını kontrol etmek üzerine kurulu. Neden bunu yapıyor olduğumu merak edebilirsiniz, ekstra özel bir sebebi yok. Sadece kim ne yapıyor, merak ediyorum diyelim. Bu yazıda da doğal olarak, bugün itibariyle, parlamentoda yer alan 549 milletvekilinin her biri hakkında bir şeyler yazmayacağım. Anlatacağım şeylerin mantığı şu şekilde, düşünün ki bir milletvekilinin Twitter ya da Facebook hesabına ortalama, günde 50 beğeni ya da takip geliyor olsun, eğer, herhangi bir gün içerisinde o milletvekiline 500'den fazla beğeni ya da takip geliyorsa, o gün, o milletvekili, halkın hoşuna gidebilecek ekstra bir şey yapmış olmalıdır, ya da maalesef takipçi ya da beğeni satın almıştır. Bu yazıda ilk seçeneğe benzediğini düşündüğüm birkaç şeyi, sebebi olduğunu düşündüğüm olaylarla birlikte paylaşacağım. Analiz kapsamını ve ortalamalarını da 2016 yılının Aralık ayının başından günümüze kadarki olayları kapsayacak şekilde tutuyor ve hesaplıyorum ki, en azından bu yazıyı okuyanların, neler olduğunu hatırlama olasılığı daha fazla olsun.

Örnek I: Süleyman Soylu

İlk inceleyeceğimiz olay, 10 Aralık 2016 günü gerçekleşen Vodafone Arena saldırısı. Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu her ne kadar eleştiri oklarının çevrildiği kişi olsa da, en azından istatistiksel olarak, en çok yıldızı parlayan kişi oldu ve benim elimdeki rakamlara göre, günlük Facebook beğeni sayısı artışı yaklaşık ortalama 1700 kişi olmasına rağmen, bu zamanlarda günlük olarak 8000 - 9000 kişi, kendisine ait olan Facebook sayfasını beğendi. Öte yandan, Twitter takipçi sayısı da normal zamanlarda günlük olarak ortalama 2100 kişi artarken, bu zamanlarda yaklaşık, gün başına ortalama 10000 takipçi şeklinde oldu. Muhtemelen tüm bu pozitif etkiyi sağlayan ise, Süleyman Soylu'nun 11 Aralık'taki konuşmasının agresifliği oldu.

Tarihi biraz daha ileri sarıp 2017'ye girdiğimizde, maalesef Reina saldısı ile karşılaşıyoruz. Süleyman Soylu, saldırının olduğu gün, yaklaşık 6000 Facebook beğenisi alıyor.

Altta da Süleyman Soylu'nun sırasıyla günlük Facebook beğeni sayısı ile Twitter takipçi sayısı değişimine ait grafikler mevcut. Süleyman Soylu Facebook Beğeni Sayısı Değişimi

Süleyman Soylu Twitter Takipçi Sayısı Değişimi

Örnek II: Fatma Kaplan Hürriyet

Devamında, 2017 yılının başlarında CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Sarayınız batsın konuşması ile bir anda dikkatleri çekip, 10-11 Ocak 2017 tarihlerinde, yaklaşık günlük 1700 Facebook beğenisi ile sosyal medyanın ilgisini çekti. Yine aynı şekilde bu dönemde Twitter'da da günlük 3000-4000 arası takipçi sayısı arttı ki bu kendi kişrameisel ortalamalarının bir hayli üzerindeydi.

Altta Fatma Kaplan Hürriyet'e ait,sırasıyla günlük Facebook beğeni sayısı ile Twitter takipçi sayısı değişimine ait grafikler mevcut.

Fatma Kaplan Hürriyet Facebook Beğeni Sayısı Değişimi

Fatma Kaplan Hürriyet Twitter Takipçi Sayısı Değişimi

Örnek III: Muhammet Balta

Yine aynı zamanlarda mecliste çok garip bir kavga yaşandı ve milletvekilleri birbirlerini ısırdı ya da ısırıldıklarını iddia ettiler? Bu noktada ısırıldığını iddia eden AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, kendi genel ortalamasının baya üstüne çıkıp, normalde günlük 38 civarında artan Twitter takipçi sayısı, bir gün içerisinde 1785 kişi arttı.

Altta Muhammet Balta'ya ait Twitter takipçi sayısı değişimine ait grafik mevcut.

Muhammet Balta Twitter Takipçi Sayısı Değişimi

Örnek IV: Fatma Betül Sayan Kaya

Bu olaylardan sonra öne çıkan isim, Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz sonrasında, Almanya'ya dönmek zorunda kalan Fatma Betül Sayan Kaya oldu. Bir anda hem Türk hem de Avrupa medyasının en çok öne çıkan ismi olan Fatma Betül Sayan Kaya, en azından benim elimdeki rakamlara göre, günlük 300-400 arası olan Facebook beğeni artışı sayısı yaklaşık 18000'i görürken, 460 civarında olan günlük Twitter takipçi artışı sayısı ortalaması, bir anda günlük 25000 civarlarına yükseldi. Yine bu zamanlarda Mevlüt Çavuşoğlu da bir başka öne çıkan kişiydi ancak, Fatma Betül Sayan Kaya'nın yanında, biraz daha az dikkat çekti.

Altta Fatma Betül Sayan Kaya'a ait,sırasıyla günlük Facebook beğeni sayısı ile Twitter takipçi sayısı değişimine ait grafikler mevcut.

Fatma Betül Sayan Kaya Facebook Beğeni Sayısı Değişimi

Fatma Betül Sayan Kaya Twitter Takipçi Sayısı Değişimi

Örnek V: Mustafa Hüsnü Bozkurt

Ve son olarak, yaptığı konuşma ile kişileri etkileyen kişi Mustafa Hüsnü Bozkurt oldu. Benim elimdeki rakamlara göre, Twitter'da günde ortalama takipçi sayısı 50 kişi artarken, yaptığı son konuşma ile, bu rakam ortalama günlük 2000 kişiye ulaştı.

Altta Mustafa Hüsnü Bozkurt'a ait,sırasıyla günlük Facebook beğeni sayısı ile Twitter takipçi sayısı değişimine ait grafikler mevcut.

Mustafa Hüsnü Bozkurt Facebook Beğeni Sayısı Değişimi

Mustafa Hüsnü Bozkurt Twitter Takipçi Sayısı Değişimi

Sonuç olarak, rakamlar gösteriyor olmalı ki, Türkiye'de agresif olmak ve bu agresifliği TV karşısında gösterebilmek, kişileri etkiliyor. Dolayısıyla, agresif politikacılar halk tarafından daha otoriter görüldüğü gibi, daha çok seviliyor, dolayısıyla da daha olumlu karşılanıyor.