Ortalama TBMM Milletvekili Tipi

Reddit'te ilk olarak bir kullanıcının Data is Beautiful alt başlığında en iyi 500 Golf oyuncusunun ortalama tipini çıkardığı paylaşımından sonra AveragePics alt başlığında, belirli grupların ortalama tipinin çıkarıldığı yeni bir akım başladı. Ben de, bir başka kullanıcının İngiliz parlamenterlerin ortalama tipini paylaştığını gördükten sonra, aynısını TBMM milletvekilleri için yapmaya karar verdim.

Öncelikle çok fazla detaya girmeden nasıl yaptığımı anlatayım. TBMM internet sitesinde tüm milletvekillerinin fotoğrafı mevcut, dolayısıyla fotoğrafların her birini oradan çektim. Buradaki sıkıntı, her fotoğrafın aynı açıdan çekilmemiş olması ki bunu dlib'in sunduğu Landmark Detection ile çözebiliyorsunuz, sonucunda da her fotoğrafı sanki aynı açıdan çekilmiş gibi hizalayıp, yüzleri aynı konuma getirecek şekilde fotoğrafları düzeltmeniz gerekiyor. Son olarak OpenCV veya ImageMagick ile resimleri birleştirince, istediğiniz çıktıyı üretebiliyorsunuz. 

Alttaki resimde, ilk sütun tüm milletvekillerinin ortalama tipiyken, ikinci sütun erkek milletvekillerinin ortalama tipi olup, son sütun kadın milletvekillerinin ortalama tipidir.
Ortalama TBMM Milletvekili Tipi
Parti parti ilerleyecek olursak, altta AK Parti milletvekillerinin ortalama tipini bulabilirsiniz.
AK Parti Ortalama Milletvekili Tipi
CHP'li milletvekillerinin ortalaması alttaki gibi.
Ortalama CHP Milletvekili Tipi
HDP milletvekillerinin ortalaması da alttaki gibi.
Ortalama MHP Milletvekili Tipi
Son olarak da MHP milletvekillerinin ortalaması alttaki gibi. MHP'nin sadece 3 kadın milletvekili olduğu için ayrı olarak bir profil çıkartmadım.
Ortalama MHP Milletvekili Tipi
Bunların haricinde eğer merak ettiğiniz bir şey olursa cevaplamaya çalışırım. Yine ayrıca farklı bir kesime ait benzer bir çalışma görmek isterseniz yine ilgilenmeye çalışırım.

Son olarak, TBMM milletvekilleri hakkında daha fazla şeyi merak ediyorsanız, milletvekilleriyle ilgili internette bulabileceğiniz her türlü bilgiyi derlediğim bir başka projeyi inceleyebilirsiniz.