Ortalama TBMM Milletvekili Tipi

Reddit'te ilk olarak bir kullanıcının Data is Beautiful alt başlığında en iyi 500 Golf oyuncusunun ortalama tipini çıkardığı paylaşımından sonra AveragePics alt başlığında, belirli grupların ortalama tipinin çıkarıldığı yeni bir akım başladı. Ben de, bir başka kullanıcının İngiliz parlamenterlerin ortalama tipini paylaştığını gördükten sonra, aynısını 26. dönem TBMM milletvekilleri için yapmaya karar verdim. 

Öncelikle çok fazla detaya girmeden nasıl yaptığımı anlatayım. TBMM internet sitesinde tüm milletvekillerinin fotoğrafı mevcut, dolayısıyla fotoğrafların her birini oradan çektim. Buradaki sıkıntı, her fotoğrafın aynı açıdan çekilmemiş olması ki bunu dlib'in sunduğu Landmark Detection ile çözebiliyorsunuz, sonucunda da her fotoğrafı sanki aynı açıdan çekilmiş gibi hizalayıp, yüzleri aynı konuma getirecek şekilde fotoğrafları düzeltmeniz gerekiyor. Son olarak OpenCV veya ImageMagick ile resimleri birleştirince, istediğiniz çıktıyı üretebiliyorsunuz. 

Alttaki resimde, ilk sütun tüm milletvekillerinin ortalama tipiyken, ikinci sütun erkek milletvekillerinin ortalama tipi olup, son sütun kadın milletvekillerinin ortalama tipidir.
Ortalama TBMM Milletvekili Tipi

Tüm milletvekillerinin ortalama tipi

AK Parti Ortalama Milletvekili Tipi

AK Parti milletvekillerinin ortalama tipi

Ortalama CHP Milletvekili Tipi

CHP milletvekillerinin ortalama tipi

Ortalama MHP Milletvekili Tipi

HDP milletvekillerinin ortalama tipi

Ortalama MHP Milletvekili Tipi

MHP milletvekillerinin ortalama tipi

Bunların haricinde eğer merak ettiğiniz bir şey olursa cevaplamaya çalışırım. Yine ayrıca farklı bir kesime ait benzer bir çalışma görmek isterseniz yine ilgilenmeye çalışırım. Son olarak, TBMM milletvekilleri hakkında daha fazla şeyi merak ediyorsanız, milletvekilleriyle ilgili internette bulabileceğiniz her türlü bilgiyi derlediğim bir başka projeyi inceleyebilirsiniz.