Ubuntu'da LAMP Kurulumu

LAMP kurulumu ne kadar basit gibi görünse de, kurulum sonrasında apache ayarları ve opsiyonel phpmyadmin kurulumunda bazı şeylere dikkat etmeniz lazım. Daha önceden bu kuruluma değinmiştim ama birçok başka yazı olduğunu görünce silmiştim, ancak tekrar bakınca bazı kısımlara değinilmediğini gördüm, o yüzden tekrar bu konudan bahsetmek istiyorum.

LAMP kurulumunu ayrı ayrı yapmak yerine tasksel kullanmak daha mantıklı olduğu için ben de onun üzerinden gideceğim. Öncelikle tasksel'i yüklememiz lazım.
sudo apt-get update
sudo apt-get install tasksel
sudo apt-get install lamp-server^ phpmyadmin
Daha sonrasında size veritabanı şifresi vb. sorulacak, bunları dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz, en kısa yoldan sürekli entera basarak tüm bu basamakları atlayabilirsiniz. Bu arada ^(caret) sembolünün ne olduğunu belirteyim, bu lamp-server'ın tasksel ile yüklenileceğini belirtiyor. Bu aşamadan sonra tarayıcınızda localhost yazarsanız muhtemel Error message “Forbidden You don't have permission to access / on this server” hatası alabilirsiniz. Bunun için apache config dosyanızı düzenlemeniz lazım. Bunun için de /etc/apache2/apache2.conf dosyasında root klasör için alttaki gibi bir düzenleme yapabilirsiniz ( Apache 2.4 için geçerlidir).
<Directory />
Require all granted
</Directory>
Yine phpmyadmin'e de ulaşabilmek için, yine bu dosyada phpmyadmin ayarlarını dahil edebilir, ya da sembolik link de oluşturabilirsiniz, ancak apache ayarlarına dahil etmek sanırsam daha kolay.
Include /etc/phpmyadmin/apache.conf
Bu çözümün dışında sembolik link kullanmak isterseniz de alttaki gibi uygulayabilirsiniz.
sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/
Bunun dışında da yine bir başka can sıkıcı nokta, var/www/html içerisindeki dosyalarınızın sahibi olamamanız olabilir. Bunun için de alttaki gibi kendi kullanıcınızı bir gruba ekleyip, o grup üzerinden her seferinde super user olmadan dosyalara erişebilirsiniz.
sudo adduser $USER www-data
sudo chown -R www-data /var/www
sudo chmod -R u=rwx /var/www
Son olarak apache'yi restartlamanız lazım. Yalnız bu arada rewrite modülü de en baştan aktif olarak gelmiyor ki birçok kısımda canınızı sıkabilir, o yüzden restartlamadan önce onu da aktifleştirmenizde fayda var.
sudo a2enmod rewrite
sudo service apache2 restart
Tüm bu aşamalardan sonra herhangi bir problem olmamalı. http://localhost üzerinden /var/www/html/ üzerinde erişim sağlarken, http://localhost/phpmyadmin üzerinden de phpmyadmine erişebilmelisiniz.

Son bir not da phpmyadmin ile ilgili, eğer root için MySQL şifresi atamadıysanız, phpmyadmin arayüzüne ulaşamayabilirsiniz. Bunu düzenlemek için de alttaki komut ile dosyayı açmanız lazım.
sudo nano /etc/phpmyadmin/config.inc.php
Sonrasında da alttaki satırı bulup, yorum belirtecini kaldırmanız gerekiyor.
/* Uncomment the following to enable logging in to passwordless accounts,
* after taking note of the associated security risks. */
$cfg['Servers'][$i]['AllowNoPassword'] = TRUE;
Benim şimdiye kadar gördüğüm veya karşılaştığım durumlar bunlar oldu, eğer sizin karşılaştığınız başka bir şey olursa belirtmekten çekinmeyin.