Zoho Mail ile Domaininiz Üzerinden Mail Atın

Kendi sunucunuzda mail sunucusu kurmak çoğu zaman gereksiz olduğu için, kendi domaininizi kullanarak, örneğin [email protected] üzerinden, mail atabilmek için kullanabileceğiniz birkaç seçeneğiniz var. En çok bilinenlerden birisi Google'ın sunduğu ücretli olan Business Apps, diğeri ise Outlook. Ben ise bir başka alternatif olan Zoho Mail'i anlatacağım.

Öncelikle Zoho'ya kayıt olmanız lazım. Bunun için bu linke tıklayıp kayıt olmanız lazım. Kayıt olduktan sonra Mail linkine tıklayın ve Lite seçeneğini seçin. Lite seçeneği, an itibariyle 10 adet mail adresine izin vermekle beraber, her bir kullanıcıya da 5'er GB mail depolama ve dosya paylaşma hakkı sunmakta. Daha sonrasında karşınıza gelen ekranda, domain adınızı yazıp add domaine basın. Bir sonraki ekranda karşınıza doğrulama için yöntemler sunacak. CNAME yöntemi için, size verdiği Name/Host/Alias/CNAME sekmesi ile Value/Points To/Destination kısmını zmverify.zoho.com. olarak DNS aracınızdan ekleyin. Son olarak, Zoho üzerinden Verify(doğrula)'a basıp, daha sonrasında Proceed'e tıklayarak, domainin size ait olduğunu doğrulayın.

Daha sonra oluşturacağınız ilk kullanıcıyı, karşınıza çıkan ilk ekranda yazıp, Create Account'a basın. Bu işlemden sonra, biraz önce eklediğiniz CNAME kayıdını da silebilirsiniz. Daha sonrasında, eklemek istediğiniz kullanıcıları ve grupları ekleyin, ya da başka kullanıcı eklemeyecekseniz, direkt olarak skip'e basarak MX kayıtları ekleme kısmına gelin.

MX ekleme kısmında da, MX değerleri olarak, mx.zohomail.com. değerini 10 priority ile, mx2.zohomail.com. değerini de 20 priority ile ekleyin. Bu işlemden sonra Zoho Mail'i kullanarak [email protected] adresinizden mail gönderebilip, mail alabiliyor olmalısınız.

Eğer bu adresi kullanarak, Gmail üzerinden mail yollamak istiyorsanız, Gmail'in Settings kısmının, Accounts and Import tabında, Send mail as seçeneğinden, add email adress you own'a basıp, karşınıza çıkan kısımda, port'u 465 seçip, smtp server kısmına smtp.zoho.com yazıp, kullanıcı adı olarak da biraz önce eklediğiniz [email protected] yazın, daha sonrasında da şifrenizi yazıp, ekleyin. Sonrasında Zoho Mailinize Gmail'den gelen onay mailindeki kodu yazıp onaylayın, artık Gmail üzerinden, [email protected] ile mail atabiliyor olmalısınız.

Zoho mailinize gelen emailleri de direkt olarak Gmail'e iletebilmek için de, Zoho Mail üzerinde, Settings'e basıp(sağ üstte), Email forwarding and POP/IMAP seçeneğine tıklayıp, Forward a copy of incoming message to bölümüne email adresinizi ekleyin. Daha sonrasında Gmail'inize gelecek olan onay mailindeki kodu, Zoho Mail üzerinde verify'a basıp, karşınıza gelen kısma yazın ve işleminizi tamamlayın.

Artık [email protected] ile mail atabilir, gelen emailleri Gmail'e yönlendirebiliyor olmalısınız.