Baştan belirtmeliyim ki, bu yazı, neden mevcut birçok VPN servis sağlayıcısı varken, ekstra eforla sunucu kurma yoluna gidilmelidir sorusuna cevap aramamaktadır, sadece ve sadece, başlıkta vaat ettiği gibi, basit bir Ubuntu sunucuya nasıl OpenVPN kuruluru anlatmayı amaçlamaktadır. Birçok kişi, kendi VPN sunucusunu kurmanın kompleks ve meşakkatli bir işlem olduğunu düşünse de, aslında bu işlem, düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. Başlangıç olarak, bir sunucunuz olduğunu ve SSH ile bağlanabildiğinizi varsayıyorum. Eğer sunucunuz yoksa, aylık 5 dolara DigitalOcean'ı önerebilirim. Yine de hangi sağlayıcıdan sunucu kiralayacağınız tamamen size kalmış.

09 Ekim 2016

MySQL root şifresini unutursanız, sunucunuza SSH ile bağlanabiliyor olduğunuz sürece, fazla uğraşmadan root şifresini sıfırlayabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir problem mevcut ki bu yazıyı yazmamın sebebi de bu, MySQL versiyonuna göre yöntemler değişebiliyor. Birkaç kere ben de bunları karıştırdığım için, başkaları da aynı problemi yaşayabilir diye bu yazıyı yazmaya karar verdim. Öncelikle MySQL versiyonunuzu bilmiyorsanız, alttaki komut ile MySQL versiyonunuzu öğrenebilirsiniz.

09 Eylül 2016

Pagespeed, Google'ın sunucular ve dolayısıyla internet siteleri için geliştirdiği harika bir optimizasyon aracı olup, CSS ve Javascript dosyalarınız ile resimlerinizi, kısacası neredeyse tüm statik dosyalarınızı, hızlı sunabilmek için olabildiğince en optimum boyuta getirmekte ve HTML çıktılarındaki gereksiz boşlukları kaldırmaktadır. Öncelikle sisteminizde nginx kuruluysa, nginx'i kaldırmanız lazım. $ sudo apt-get purge nginx nginx-common$ sudo rm -rf /etc/nginx /etc/default/nginx /usr/sbin/nginx /usr/local/nginx /usr/local/sbin/nginx /var/run/nginx.pid /var/log/nginx Kurulumu hızlı ve direkt olarak yapmak için alttaki komutu çalıştırın.

21 Nisan 2016

Laravel'i Vagrant üzerinden çalıştırmak birçok kolaylık sağladığı gibi, gayet de basit bir işlem. Ancak maalesef, detaylı Türkçe anlatım mevcut değil, dolayısıyla bu yazıyı yazmaya karar verdim.Bu yazının sonunda, homestead kurulumunu tamamlamış, nasıl projelerinizi Vagrant'a linkleyebileceğinizi öğrenmiş, ayrıca da veritabanını daha kolay yönetebilmek için phpMyadmin kurulumunu tamamlamış olacaksınız.Öncelikle, sırasıyla alttaki komutları çalıştırmanız lazım. $ sudo apt-get install virtualbox$ sudo apt-get install vagrant$ sudo apt-get install git$ vagrant box add laravel/homestead$ cd ~ && git clone https://github.com/laravel/homestead.git Homestead && cd Homestead$ chmod +x init.sh && ./init.sh Vagrant box eklerken, size vmware veya virtualbox'tan hangisini istediğinizi soracaktır, bu kurulumda virtualbox üzerinden ilerlediğimiz için onu seçin.

18 Nisan 2016

Kendi bilgisayarınızda herhangi br uygulama geliştirdiğiniz ve phpmyadmin vb. herhangi bir araç kullanmadan, direkt olarak konsoldan veritabanını sunucuya aktarmak istiyorsanız, işlemler biraz karmaşık hal alabiliyor. Aslında bu yazı MySQL'den çok scp ve unzip ile alakalı ve çok basit komutlar yeterli, sadece kurulumdan, içe aktarıma, tüm hepsini bir araya getirmek istedim.Burada, elinizde aktarmak istediğiniz veritabanının tablolarının .zip olarak sıkıştırılmış olarak elinizde bulunuğunu, aynı zamanda da sunucuya herhangi bir kullanıcı adı ile bağlanabildiğiniz varsayıyorum.Öncelikle MySQL kurulumunu gerçekleştirmemiz lazım.

16 Nisan 2016

Bu yazıyı biraz da kendimin unutmaması için yazıyorum. Bildiğiniz üzere, arama motoru optimizasyonunda sitenizin hızlı olması büyük bir öneme sahip ve unutmanızın cezası büyük.Tabii ki bu ayarları kafanıza göre yapmanız çok yanlış bir yaklaşım olacağı için HTML5 Boilerplate organizasyonunun hazırlamış olduğu ayarlardan faydalanacağız. Bu ayarlardan Gzip ile ilgili olanlar alttaki gibi, ayrıca kaydetmeniz gereken dosya da /etc/nginx/nginx.conf.

06 Nisan 2016

SSH ile sunucuya bağlanabileceğiniz bir hesabınız olduğu sürece, Git ile, herhangi bir araç kullanmanıza gerek kalmadan, kolaylıkla deployment işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer araçlar daha çok, burada inceleyeceğimiz kısımları otomatik hale getirerek, çeşitli kolaylıklar sağlasa da, herhangi birini kullanmadan da, temel Git ve sunucu yönetimi bilgisiyle deployment işlemini otomatize edebilirsiniz.Not: Bu yazıda, deployer hesabınızın hazır olduğunu, ayrıca SSH ile, public key doğrulamasıyla sunucuya bağlanabildiğinizi varsayıyorum. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Linux Sunucularda Temel Güvenlik Önlemleri yazımı okumanızı öneririm.

06 Şubat 2016