Reddit'te ilk olarak bir kullanıcının Data is Beautiful alt başlığında en iyi 500 Golf oyuncusunun ortalama tipini çıkardığı paylaşımından sonra AveragePics alt başlığında, belirli grupların ortalama tipinin çıkarıldığı yeni bir akım başladı. Ben de, bir başka kullanıcının İngiliz parlamenterlerin ortalama tipini paylaştığını gördükten sonra, aynısını TBMM milletvekilleri için yapmaya karar verdim. Öncelikle çok fazla detaya girmeden nasıl yaptığımı anlatayım.

07 Ekim 2017

Türkçesi olmayan, ya da varsa bile benim bilmediğim, bir kavram Survivorship Bias. Genel olarak, insanların başarıya fazla odaklanarak, başarısızlığa uğratanları gözünden kaçırması ve sonucunda asıl meseleyi görememesi anlamına geliyor. Gazetelerde okuduğunuz haberlerden, izlediğiniz filmlere kadar düşünün, genellikle karşınıza çıkan karakterler başarılıdır ve hikaye içerisinde nasıl başarıya ulaştıkları anlatılır.

26 Mayıs 2017

Bir süredir 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekillerinin hem meclis, hem de sosyal medyadaki aktivitelerini takip ediyorum. Nasıl yaptığımı merak edebilecekler için, tabii ki tek tek kim ne yapıyor diye, her gün, tüm aktiviteleri, kendim kontrol etmiyorum, bir süredir üzerinde uğraşmakta olduğum bir yazılım aracılığıyla tüm bu işlemleri her gün, otomatik olarak kontrol ediyorum. Yaptığım şey ise, her gün, milletvekillerin TBMM internet sitesinde yer alan gensoru önergerleri, kanun teklifleri vb.

08 Nisan 2017

Kaggle, machine learning ve big data denilince akla gelen ilk sitelerden birisi. Sebebi de, birçok kurumsal şirketin, Kaggle üzerinden açmış olduğu yarışmalar. Bu yarışmalar genellikle para ödüllü olmakla beraber, bazıları da işe alım amacıyla şirketlerin oluşturmuş olduğu senaryolardan oluşuyor.

16 Aralık 2015

Ebola salgını, 2014 yılında belki de dünyayı en çok endişelendiren konu olarak kendine yer edindi. Ülkemizde daha yeni yeni gündeme gelse de, özellikle haziran ayı itibariyle dünyanın yakından takip ettiği bir olay haline geldi. Ebola virüsü nedir, ebola belirtileri, ebola nasıl bulaşır, ebolanın tedavisi mümkün müdür gibi soruları kendi bilgim dahilinde açıklamamın sebebi de, bana kalırsa, yeterli önlemler alınmaz ve insanlar bilinçlenmezse ya da virüsün hava yolu ile bulaşmasını sağlayacak bir mutasyona uğraması durumunda, filmler için yazılmış senaryoların gerçek hayata birebir uyarlanacağını düşünmemdir.

12 Ağustos 2014