Ordan Burdan

Ortalama TBMM Milletvekili Tipi

7 Ekim 2017

Reddit'te ilk olarak bir kullanıcının Data is Beautiful alt başlığında en iyi 500 Golf oyuncusunun ortalama tipini çıkardığı paylaşımından sonra AveragePics alt başlığında, belirli grupların ortalama tipinin çıkarıldığı yeni bir akım başladı. Ben de, bir başka kullanıcının İngiliz parlamenterlerin ortalama tipini paylaştığını gördükten sonra, aynısını 26. ve 27. dönem TBMM milletvekilleri için yapmaya karar verdim.

Survivorship Bias

26 Mayıs 2017

Türkçesi olmayan, ya da varsa bile benim bilmediğim, bir kavram Survivorship Bias. Genel olarak, insanların başarıya fazla odaklanarak, başarısızlığa uğratanları gözünden kaçırması ve sonucunda asıl meseleyi görememesi anlamına geliyor. Gazetelerde okuduğunuz haberlerden, izlediğiniz filmlere kadar düşünün, genellikle karşınıza çıkan karakterler başarılıdır ve hikaye içerisinde nasıl başarıya ulaştıkları anlatılır. Diğer yandan başarısızlar ve onların nasıl başarısız oldukları pek anlatılmaz, anlatılsa bile, hep kaybeden anlamına gelen loserlık ile özdeşleştirilir, okuyucu ya da izleyicinin dikkatini pek çekmez. Devamında ise, okuduğu ya da izlediği hikayenin etkisinde kalan bireyler, kendilerini başarılı karakterlerle özdeşleştirir, başarılı karakterlerin yaptıklarını yaparak, kendilerinin de aynı şekilde başarılı olabileceğini düşünür. Oysaki bu insanlığın uzun yıllardır yaptığı ve yapmaya devam ettiği bir hatadır, tarihte de birçok örneği mevcuttur.

Nasıl Sevilen Bir Politikacı Olabilirsiniz?

8 Nisan 2017

Bir süredir TBMM milletvekillerinin hem meclis, hem de sosyal medyadaki aktivitelerini takip ediyorum. Nasıl yaptığımı merak edebilecekler için, tabii ki tek tek kim ne yapıyor diye, her gün, tüm aktiviteleri, kendim kontrol etmiyorum, bir süredir üzerinde uğraşmakta olduğum bir yazılım aracılığıyla tüm bu işlemleri her gün, otomatik olarak kontrol ediyorum. Yaptığım şey ise, her gün, milletvekillerin TBMM internet sitesinde yer alan gensoru önergerleri, kanun teklifleri vb. gibi çeşitli istatistikleri ile, TBMM sitesinde yer almayan, sosyal medya hesaplarının takipçi ya da beğeni sayılarını kontrol etmek üzerine kurulu. Neden bunu yapıyor olduğumu merak edebilirsiniz, ekstra özel bir sebebi yok. Sadece kim ne yapıyor, merak ediyorum diyelim. Bu yazıda da doğal olarak, bugün itibariyle, parlamentoda yer alan 549 milletvekilinin her biri hakkında bir şeyler yazmayacağım. Anlatacağım şeylerin mantığı şu şekilde, düşünün ki bir milletvekilinin Twitter ya da Facebook hesabına ortalama, günde 50 beğeni ya da takip geliyor olsun, eğer, herhangi bir gün içerisinde o milletvekiline 500'den fazla beğeni ya da takip geliyorsa, o gün, o milletvekili, halkın hoşuna gidebilecek ekstra bir şey yapmış olmalıdır, ya da maalesef takipçi ya da beğeni satın almıştır. Bu yazıda ilk seçeneğe benzediğini düşündüğüm birkaç şeyi, sebebi olduğunu düşündüğüm olaylarla birlikte paylaşacağım. Analiz kapsamını ve ortalamalarını da 2016 yılının Aralık ayının başından günümüze kadarki olayları kapsayacak şekilde tutuyor ve hesaplıyorum ki, en azından bu yazıyı okuyanların, neler olduğunu hatırlama olasılığı daha fazla olsun.

Kaggle Yarışma Deneyimim ve Gözlemlerim

16 Aralık 2015

Kaggle, machine learning ve big data denilince akla gelen ilk sitelerden birisi. Sebebi de, birçok kurumsal şirketin, Kaggle üzerinden açmış olduğu yarışmalar. Bu yarışmalar genellikle para ödüllü olmakla beraber, bazıları da işe alım amacıyla şirketlerin oluşturmuş olduğu senaryolardan oluşuyor. Bu yarışmalar da çoğu zaman genel machine learning problemleri (classification, regression, clustering vb.) üzerine kuruluyken, kimi zaman optimizasyon problemleri de karşınıza çıkabiliyor. Bu yarışmalara ücretsiz bir şekilde katılmanız için de yapmanız gereken tek şey Kaggle'a üye olmak.