PHP

Subdomain Routing in Lumen

14 August 2017

In Lumen, you can not group your subdomains so that you can not use wildcard subdomains which is one of the most annoying features of the Lumen. What people recommend is using more than one Lumen installations per subdomain or use Laravel with subdomain routing where you can use route paramaters like route URIs. However, with a simple control mechanism, you can decide what routes will be registered upon request. Probably, this is not the best method to implement, but it will work.

Managing Wildcard Subdomains in Laravel Homestead on Ubuntu

4 March 2017

Imagine the scenario where you have multiple subdomains, such as multiple locales for the internalization of your application served as en.example.test and es.example.test. You don't need to put each of them as a seperate entry to your both homestead config file and the hosts file if all of them will be served from the same application. There is of course an easier way.

PHP'de Closure Kullanımı

12 Ekim 2015

Closure, PHP'ye 5.3.0 ile gelmiş olan önemli bir özellik. Tam olarak ne olduğunu tanımlamam biraz zor, ancak tanımlamaya çalışacak olursam, isimsiz, fonksiyon görünümlü objeler olduklarını söyleyebilirim. Bu tanım size garip gelmiş olabilir, ama örnekleri inceleyince daha net anlayabileceğinizi düşünüyorum.

PHP'de Generator Kullanımı

8 Ekim 2015

Generator PHP 5.5.0 ile gelmiş olan önemli bir yenilik olup, en basit ve net tanımı, memory'den (hafızadan) kazanım sağlayabileceğiniz iteratörler olduğudur. Açıkçası generator'ın önemini ben de başta pek idrak edememiştim, ancak daha sonradan çok büyük dosyalar üzerinde işlem yaparken, karşılaştığım memory problemleri, generator kullanmanın ne kadar önemli olduğunu bana acı bir şekilde öğretmişti.

PHP'de Trait Kullanımı

7 Ekim 2015

Trait, PHP 5.4.0 ile gelmiş, nesneye yönelik programlama konseptlerinden birisidir. Perl (roles), Scala (trait), Ruby (modules) gibi başka dillerde de trait kullanımı olmakla beraber, birçok kişi hala ne olduğunu tam olarak bilmemekte ve yeteri kadar kullanmamaktadır.

PHP'de Interface ve Abstract Class Kullanımı

2 Ekim 2015

PHP ile nesneye yönelik programlamaya (OOP) başlayanlar için, Interface ve Abstract Class kavramları kimi zaman kafa karıştırıcı olabilmekte, bu iki kavram birbiriyle karıştırılabilmektedir. Genellikle bu kavramlar, çeşitli kaynklarda ne yazık ki karmaşık şekilde anlatılmakta, ve özellikle Interface'in ne işe yaradığı net olarak belirtilmemektedir. Bu yazı ile amaçlanan da, PHP'de (veya herhangi bir dil) Interface ve Abstract Class ile ilgili soru işaretlerine son vermektir.

PHP'de Namespace Kullanımı

1 Ekim 2015

PHP ile ilgili yazılmış kaynakların birçoğu ne yazık ki modern standartların çok gerisinde ve herhangi bir arama motoru sorgusunda en üstte çıkarak birçok yeni kullanıcının gelişimini olumsuz etkilemekte. Daha da kötüsü, Türkçe kaynak sayısı az olduğu gibi, daha büyük ve geri dönülemeyecek hatalara sebebiyet verebilecek yanlış yönlendirmelerle dolu. Doğal olarak da bu durum ülkemizde birçok insanın PHP konusunda olumsuz düşüncelere sahip olmasında büyük bir etken oluyor. Josh Lockhart'ın Modern PHP kitabı şu ana kadar gördüğüm en sade ve net anlatıma sahip, PHP'yi doğru kullanmanız için sizi en iyi yönlendiren kitap. Eğer İngilizceniz yeterliyse bu kitabı okumanızı öneririm. Ben ise sırasıyla, onun anlatımına benzer şekilde, bu yazıda PHP'de namespace kullanımını, diğer yazılarımda da PHP'de Interface ve Abstract Class kullanımını, PHP'de Trait kullanımını, PHP'de Generator kullanımını ve de PHP'de closure kullanımını açıkladım.