Ortalama TBMM Milletvekili

Son Güncelleme: 7 Şubat 2020

Reddit'te ilk olarak bir kullanıcının Data is Beautiful alt başlığında en iyi 500 Golf oyuncusunun ortalama tipini çıkardığı paylaşımından sonra AveragePics alt başlığında, belirli grupların ortalama tipinin çıkarıldığı yeni bir akım başladı. Ben de, bir başka kullanıcının İngiliz parlamenterlerin ortalama tipini paylaştığını gördükten sonra, aynısını 26. ve 27. dönem TBMM milletvekilleri için yapmaya karar verdim.

Yöntem

Öncelikle çok fazla detaya girmeden nasıl yaptığımı anlatayım. TBMM internet sitesinde tüm milletvekillerinin fotoğrafı mevcut, dolayısıyla fotoğrafların her birini oradan çektim. Buradaki sıkıntı, her fotoğrafın aynı açıdan çekilmemiş olması ki bunu dlib'in sunduğu Landmark Detection ile çözebiliyorsunuz, sonucunda da her fotoğrafı sanki aynı açıdan çekilmiş gibi hizalayıp, yüzleri aynı konuma getirecek şekilde fotoğrafları düzeltmeniz gerekiyor. Son olarak OpenCV veya ImageMagick ile resimleri birleştirince, istediğiniz çıktıyı üretebiliyorsunuz.

Alttaki resimlerdede, ilk sütun tüm milletvekillerinin ortalama tipiyken, ikinci sütun erkek milletvekillerinin ortalama tipi olup, son sütun kadın milletvekillerinin ortalama tipidir. Öte yandan MHP ile İYİ Parti'de yeteri kadar kadın milletvekili olmadığı için, ikisini aynı resim içerisinde gösterdim.

27. Dönem TBMM Milletvekilleri

Ortalama 27. Dönem TBMM Milletvekili Tipi
Tüm milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 27. Dönem AK Parti Milletvekili Tipi
AK Parti milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 27. Dönem CHP Milletvekili Tipi
CHP milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 27. Dönem HDP Milletvekili Tipi
HDP milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 27. Dönem MHP ve İYİ Parti Milletvekili Tipi
MHP (Solda) ve İYİ Parti (Sağda) milletvekillerinin ortalama tipi

26. Dönem TBMM Milletvekilleri

Ortalama 26. Dönem TBMM Milletvekili Tipi
Tüm milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 26. Dönem AK Parti Milletvekili Tipi
AK Parti milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 26. Dönem CHP Milletvekili Tipi
CHP milletvekillerinin ortalama tipi
Ortalama 26. Dönem HDP Milletvekili Tipi
HDP milletvekillerinin ortalama tipi

Bunların haricinde eğer merak ettiğiniz bir şey olursa cevaplamaya çalışırım. Yine ayrıca farklı bir kesime ait benzer bir çalışma görmek isterseniz yine ilgilenmeye çalışırım. Son olarak, TBMM milletvekilleri hakkında daha fazla şeyi merak ediyorsanız, milletvekilleriyle ilgili internette bulabileceğiniz her türlü bilgiyi derlediğim bir başka proje olan Milletvekilin adlı siteyi inceleyebilirsiniz.

Burak Özdemir

Burak Özdemir

Fethiye'de doğdum, Çanakkale Fen Lisesi ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web geliştirme ile uğraşıyorum.