Trafiğinizi Arttırabilecek Güncel SEO Teknikleri

Trafiğinizi Arttırabilecek Güncel SEO Teknikleri

Son Güncelleme: 1 Haziran 2020

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, 2020 yılında da herkes organik trafiğini arttırmak için yeni yollar aramakta. Her ne kadar internette birçok etkili olduğunu iddia eden SEO teknikleri yazısı olsa da, birçoğu SEO uyumlu içerik üretmenin öneminden bahsetmekten öteye gidemiyor. Trafiğinizi arttırmanızı sağlayacak birçok yöntem olsa da, hemen uygulayabileceğiniz ve kazanım sağlayabileceğiniz alttaki gibi birkaç kolay yöntem bulunmakta.

  • Sayfaların başlık ve tanımlarını daha ilgi çekici hâle getirebilirsiniz.
  • Google Search Console raporları aracılığıyla sıralama alabileceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.
  • Sayfa içi linkleri düzenleyerek sıralama almayan sayfalarınızın sıralamasını arttırabilirsiniz.
  • Sitenizin ve sayfalarınızın yüklenme sürelerini düşürerek Google'da üst sıralara çıkabilirsiniz.
  • Var olan içerikleri güncelleyerek hem kullanıcılarınızı hem de arama motorlarını mutlu edebilirsiniz.

1. Sayfa Başlık ve Tanımlarını Optimize Edin

Herhangi bir sitede yapabileceğiniz ilk SEO çalışması sayfalarınızın başlık ve tanımlarını (meta description) optimize etmek olacaktır. Her ne kadar Google'da ilk sırada çıksanız bile, eğer kullanıcıları tıklamaları için teşvik edecek bir başlık veya sayfa tanımınız yoksa, düşük tıklanma oranı (Click Through Rate veya CTR) sebebi ile problem yaşayabilirsiniz. Bu yüzden, sayfalarınızın başlıklarını ve description etiketlerini düzenleyerek ilk çalışmanızı yapabilirsiniz.

Yapacağınız bu çalışmalarda, kullanıcıyı kandırmadan, kullanıcıyı tıklamaya teşvik edecek tabirler kullanabilirsiniz. Örneğin bu yazının başlığını ele alalım. SEO teknikleri arayan kişiler trafiklerini arttırmak için bu terimi Google'da aradığı için, başlığımda hem SEO tekniklerini hem de trafik arttırmayı kullandım. Eğer ben bu yazıyı sadece SEO Teknikleri olarak oluşturmuş olsaydım muhtemelen daha az tıklanacaktı. Benzer bir çalışmayı siz de kendi içeriklerinizde uygulayabilirsiniz. Bir başka örnek daha vereyim. Örneğin Fethiye otellerini listelediğiniz bir sayfanız olsun. Eğer sadece Fethiye Otelleri gibi bir başlık oluşturursanız muhtemelen başlığınızı verimli oluşturmamış olursunuz. Çünkü, Fethiye otellerini arayanlar ya en iyi otelleri görmek isteyecektir, ya da bu otellerin fiyatları ile ilgili bir bilgi edinmek isteyecektir. Daha iyi bir başlık ne olabilir diyorsanız, Fethiye'deki En İyi Oteller, Uygun Fiyatlı Fethiye Otelleri veya Fethiye Otel Fiyatları gibi seçenekleri düşünebilirsiniz.

Meta description için de başlık için bahsettiklerimin aynısı geçerli. Bu tanımlarla ilgili ekstradan yapabileceğiniz birkaç teknik daha mevcut. Abartmamak kaydıyla, tanım kısmında emoji kullanabilirsiniz. Yine otel örneğinden gidecek olursak, yatak emojisini meta description alanında deneyebilirsiniz. Benzer biçimde, bazı sayfalarınızda call-to-action (CTA) denen harekete geçirici alt metinler kullanabilirsiniz.

Son olarak, başlıkların 50-60 karakteri, meta description etiketinin de 140-150 karakteri geçmemesine, ve her sayfanın başlığının ve meta description'ının orijinal olmasına dikkat edin.

2. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Hedefleyin

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler (long tail keywords), birkaç kelimeden oluşan daha spesifik olduğu gibi daha az kişi tarafından aranan anahtar kelimelerdir. Örnek verecek olursam, Fethiye otelleri ana anahtar kelimeyse, denize sıfır Fethiye otelleri anahtar kelimesi bunun uzun kuyruklu versiyonu olacaktır. Peki mevcut içeriklerinizde sıralamanızı arttırabilecek bu anahtar kelimeleri nasıl bulacaksınız?

Bildiğiniz gibi Search Console raporları sayesinde anahtar kelimeler için gösterim sayısı, tıklama sayısı, ortalama konum gibi oldukça önemli bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu raporların dışa aktardıktan sonra, Excel veya LibreOffice gibi bir araç kullanarak ortalama konum verisini filtreleyebilirsiniz. Burada uygulayabileceğiniz en iyi teknik, sıralamanızın 3 ila 10 arasında olduğu anahtar kelimelerin arasından daha fazla trafik elde etmenizi sağlayacak anahtar kelimeleri bulmak olacaktır. Bu anahtar kelimeleri keşfettikten sonra, bu anahtar kelimelerin sıralama aldığı sayfalarda bunlardan bahseden alt başlık ve içerik girmeniz durumunda muhtemelen daha çok trafik elde edebilirsiniz.

Eğer mevcut olmayan sayfalar için uzun kuyruklu anahtar kelime arıyorsanız, piyasadaki birçok araçtan faydalanabileceğiniz gibi, direkt olarak Google aramalarından da faydalanabilirsiniz. Yıldız (*) karakterini kullanarak Google'da yapacağınız aramalar, size birçok anahtar kelime fikri verecektir. Örneğin Google'a "* Fethiye otelleri" yazarsanız bahsettiğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

3. Sayfa İçi Linklerinizi Gözden Geçirin

Sayfa içi link vermek oldukça önemli olup, sıralamanıza direkt olarak etki eden faktörlerden birisidir. Birbiri ile ilişkili olan sayfalar arasında linkleme yapmanız sadece kullanıcıların faydasına olmayacağı gibi, aynı zamanda arama motorlarının sayfalarınızı daha iyi tanıyıp, sitenizi taramasına yardımcı olacaktır. 

Eğer bir sayfanızın sıralaması beklentinizin çok altındaysa, o sayfaya verilmiş sayfa içi linkin olup olmadığını kontrol edin. Eğer sayfa içi linki yoksa veya azsa, ilişkili sayfalardan, o sayfa ile ilgili olan ve o sayfanın sıralama almasını istediğiniz anahtar kelime ile o sayfaya sayfa içi link verin. Ancak lütfen bu uygulamayı abartıp da her sayfadan alâkasız anahtar kelimelerle link vermeye kalkışmayın. Böyle bir durumda sıralama almanın aksine, olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

4. Sitenizin ve Sayfalarınızın Hızını Arttırın

Site hızı, SEO nedir ve nasıl yapılır konususuna az çok hakim olanların bildiği gibi bir sıralama faktörüdür. Sayfalarınızın yüklenme sıralamasını arttırmanız sadece ziyaretçilerinizi memnun etmeyeceği gibi, aynı zamanda arama motorlarındaki sıralamanızı da etkileyecektir. Sayfa hızınız hakkında bilgi edinmek ve nasıl iyileştirmeler yapabileceğiniz öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şeyse Google'ın sağladığı bir hizmet olan web.dev sitesi aracılığıyla sitenizin analizini yaptırmak olacaktır. 

Sayfalarınızı hızlandıracak en önemli işlemler, çoğu zaman fotoğrafların boyutlarının küçültülüp optimize edilmesi ile, sitenizin çalışmasını sağlayan CSS ve JavaScript dosyalarının küçültülmesi ve ön belleğe alınmasıdır. Burada mutlaka yapmanız gereken bir diğer önemli iyileştirme ise lazy loading olarak bilinen, görsellerin ve YouTube gibi platformlarca sağlanan iframe kodlarının sadece kullanıcı tarafından görüntülendiğinde yüklenmesinin sağlanmasıdır. 

5. Var Olan İçeriklerinizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Arama motorlarının güncel içerikleri sevdiği bir sır değildir. Muhtemelen tecrübe ettiğiniz gibi, ürettiğiniz içeriklerin arama motorlarındaki sıralaması bir noktada zirveyi gördükten sonra zamanla düşüşe geçmektedir. Bunun birçok sebebi olabileceği gibi, önemli sebeplerinden birisi de arama motorlarının gözünde üretmiş olduğunuz içeriğin güncelliğini kaybetmesidir. Örneğin 2019 yılındaki otel fiyatları ile ilgili yazdığınız bir yazı, güncelleme yapmamanız durumunda elbette 2020 yılında sıralama kaybedecektir. Bu yüzden, sadece arama motorlarını değil, aynı zamanda kullanıcılarınızı da memnun etmek için yazmış olduğunuz içerikleri belirli aralıklarla güncellemeyi unutmayın. Yapacağınız güncellemenin ardından çoğu zaman arama motorlarının sayfa sıralamanızı yükselttiğini görebilirsiniz.

İçeriklerinizi güncellerken de, oluştururken dikkat etmeniz gereken faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. İçeriğiniz, arama motoru tarafından thin content olarak görülmemelidir. Bu yüzden, içeriğinizin çok az sayıda kelimeden oluşmadığına ve bazı anahtar kelimelerle gerektiğinden fazla şişirilmediğine kelime sayacı gibi araçlar ile emin olun. 

Burak Özdemir

Burak Özdemir

Fethiye'de doğdum, Çanakkale Fen Lisesi ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web geliştirme ile uğraşıyorum.