SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Son Güncelleme: 27 Mayıs 2020

Sıralama alabilmek için SEO uyumlu makale yazmanız gerektiği bir sır değildir. İdeal kelime sayısı gibi çeşitli konularda herkesin çok farklı fikirleri olsa da, neyin tam anlamıyla doğru olduğu, SEO ile ilgili birçok konuda olduğu gibi tam olarak bilinmemektedir. Ancak, 2020 yılında bilinen bir gerçek varsa, o da arama amacına uygun içerik üretmenin her geçen gün daha önemli hâle geldiğidir. 

Bu yazının sonunda öğreneceklerinizin özeti ise alttaki gibidir:

  • Arama motorlarında sıralama alabilmesi için optimize edilmiş içeriğe SEO uyumlu makale denmektedir. 
  • Eğer, hedeflenen anahtar kelime ile ilişkili diğer konulardan da bahsederseniz içeriğiniz aynı zamanda semantik olmaktadır. 
  • SEO uyumlu makale yazarken, hedeflenen anahtar kelimenin arama amacına uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. 
  • Ürettiğiniz içerik özgün olmalı ve ilgi çekici başlığı ve tanımı olmalıdır. Ayrıca içerikteki anahtar kelime oranının abartı olmaması gerekmektedir.
  • SEO uyumlu makale örnekleri bulmak için, hedeflediğiniz konularda en üst sıralarda yer alanların yaptıklarını incelemeniz gerekmektedir. 
  • Sağlık ve finans gibi rekabetin yüksek olduğu alanlardaki yazıları inceleyerek de SEO uyumlu içerik nasıl yazılmalı konusunda daha çok fikir edinebilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Google ve diğer arama motorlarında sıralama alabilmesi için optimize edilmiş içeriğe SEO uyumlu makale denilmektedir. Geçmişte, SEO uyumlu içerik denilince akla gelen ilk şey, anahtar kelimelerle şişirilmiş, kullanıcıların aradıklarını bulabilmek için didik didik etmek zorunda kaldıkları binlerce kelimeden oluşan içerikler olsa da, günümüzde bu durum kısmen değişmiş ve her gün değişmektedir. 

2019 yılında Google tarafından değerlendirme sistemine eklenen BERT algoritması, arama motorlarının değerlendirme sistemlerini oldukça değiştirmiştir. Her geçen gün daha da ilerleyen makine öğrenmesi çalışmaları sayesinde, NLP ve yapay zeka bazlı algoritmalarla kullanıcıların arama amacına uygun sonuçlar, arama motorları tarafından üst sıralara taşınmaktadır. Dolayısıyla, arama amacına uygun içerik üretmek her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir.

Semantik Makale Nedir?

SEO uyumlu içerik denilince akla gelen bir diğer terim ise semantik makale kavramıdır. Semantik makale, kullanıcıların arama sorgularına göre optimize edilmiş, ana başlığının haricinde, ana başlık ile ilişkili diğer konulardan da bahseden içerik anlamına gelmektedir. Semantik makale yazan birisi, sadece kullanıcının yaptığı arama sorgusu ile ilgili içerik yazmadığı gibi, aynı zamanda o sorgu ile ilgili diğer konularlardan da bahseder. Örneğin bu içeriği ele alalım. Benim bu içerikteki ana başlığım SEO uyumlu makalenin ne olduğu. Ancak, ana başlığımla ilgilenen birisinin semantik makale nedir sorusunun da cevabını arayabileceğini düşündüğüm için bu konuya da içeriğimde yer veriyorum. Böylece, SEO uyumlu içerik denilince akla gelen, konu ile ilişkili diğer konulardan da bahsederek hem içeriğime derinlik katıyorum, hem de içeriğimi kullanıcılar için daha faydalı hâle getiriyorum.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?

Bir içeriği SEO uyumlu yapan birçok farklı parametre vardır. Ancak, ilk akla gelmesi gerekenler arama amacına yönelik olması, ilgi çekici bir başlığı ve tanımının olması, içeriğin özgün olması, anahtar kelime yoğunluğunun ideal oranlarda olması ve kelime sayısının belirli bir sayının üzerinde olmasıdır.

Arama Amacı

İçerik üretirken asla unutmamanız gereken ilk husus, üreteceğiniz içeriğin kullanıcıların arama amacına uygun olması gerektiğidir. Kulaklık anahtar kelimesinde sıralama almak isteyen bir kişi, Google'da yapacağı aramalarda en üst sıralarda çıkan içeriklerin kulaklık fiyatları ile ilgili olduğunu görecektir. Dolayısıyla, kulaklık kelimesinde sıralama almak istiyorsanız kulaklıkların zararlarından bahsetmemelisiniz. Bunu anlamak için yapmanız gerekense Google'da arama yaparak, en üst sıralarda çıkan sayfaların neden üstte çıktığını anlamak için her birinin SEO analizini yapmak olmalıdır.

Başlık ve Tanım

İçeriğiniz için kullandığınız başlık ve meta description ile belirttiğiniz tanım, kullanıcıların tıklamasını sağlayacak kadar ilgi çekici olmalıdır. O yüzden aşırıya kaçmadan, sansasyonel başlıklar oluşturmaktan çekinmeyin. Sansasyonel başlıktan kastım elbette hapis şoku veya başkanım beni al gibi şeyler değil. 

Örneğin kulaklıklar hakkında inceleme yapıyorsanız, "2020 Yılında Alınabilecek En İyi 10 Fiyat Performans Kulaklık" gibi bir başlık yeteri kadar ilgi çekici olacaktır. Yıl, sıfat ve sayıya dikkat.

Özgün İçerik

Başka yerlerden belirli kısımları kopyalayarak ortaya yeni bir içerik çıkardığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Sıralama almak istiyorsanız, ürettiğiniz içeriklerin özgün olması ve kullanıcıya fayda sağlayacak olması gerekmektedir. Ayrıca, özgün içeriğiniz olmadığı sürece, sitenizde uygulayacağınız SEO teknikleri de çok etkili olmayacaktır.

Anahtar Kelimeler

İçeriklerinizi bir anahtar kelimeye göre planlamanız gerektiği oldukça açıktır. Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelimelerin kullanıcılarca arandığını bilmeniz oldukça önemlidir. Hiç kimsenin okumayacağı içerikleri yazmayı, kimse istemez. O yüzden, başlamadan önce Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araç ile araştırma yapmayı unutmayın.

Elbette içeriğinizde tek bir anahtar kelimeyi kullanmamalısınız. Anahtar kelimenin ilişkili olduğu diğer konulardan bahsetmeniz içeriğinizi semantik yapacaktır. Ayrıca, anahtar kelimenizle eş anlamlı kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin. Ancak, başka sayfalarda hedeflediğiniz anahtar kelimeler için tekrar tekrar içerik üretmemeye dikkat edin, aksi halde keyword cannibalization sorunu ile karşılaşmanız şaşırtıcı olmayacaktır.

Her ne kadar birçok kişi anahtar kelime oranının en fazla %2 veya %3 civarında olması gerektiğini iddia etse de, ben böyle bir orandan ziyade, içeriğinizin oranları düşünmeden doğal olarak yazılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak elbette bu noktada anahtar kelime dağılımını kontrol etmeyin demiyorum. Örneğin, kulaklıklarla ilgili yazdığınız 500 kelimelik bir yazının 50 kelimesi kulaklık ise, bu sadece arama motorunun değil, kullanıcıların da hoşuna gitmeyecektir.

Özetle, içeriğinizi belirli bir anahtar kelimeye göre planlayarak oluşturun, ancak aynı anahtar kelimeyi çok sık kullanmayın. Anahtar kelime dağılımı için kelime sayacı gibi bir araçtan faydalanabilirsiniz.

Kelime Sayısı

Kelime sayısı SEO uyumlu makale yazımı konusundaki en tartışmalı konulardan birisidir. Birkaç yıl önce herkes binlerce kelimeden oluşan içeriklerin üretilmesi gerektiğini savunuyorken, günümüzde birçok kişi kelime sayısının sıralama ile çok ilişkili olmadığını kabul etmektedir. Ancak, buradan 200 kelimelik bir içerik ile sıralama alabileceğiniz anlamını çıkarmayın. Eğer aşırı otoriter bir siteniz yoksa, Google ve diğer birçok arama motoru, çok az kelimeden oluşan içerikleri thin content olarak değerlendirmekte ve sıralamaya dahil etmemektedir. Dolayısıyla, az kelimeden oluşan veya orijinal olmayan içeriklerin, arama motorlarında sıralama alması pek mümkün olmamaktadır. 

ahrefs'in yaptığı araştırma Google'da 1. sırada yer alan içeriklerin medyan kelime sayısının 800 olduğunu göstermiştir. Ancak, daha fazla kelimeye sahip içeriklerin daha çok link elde ettiği ve daha çok paylaşıldığı da yine aynı araştırmada ispatlanmıştır. Kelime sayısını bulmak için kelime sayacı gibi bir araç kullanabilirsiniz. Ancak, sırf kelime sayısı fazla olsun diye lütfen anlamsız kelimelerle içeriğinizi uzatmayın. Bu, sadece okuyucuları sinirlendirmeyecektir, aynı zamanda sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. En iyi pratik, ürettiğiniz içeriğin, kullanıcılara maksimum faydayı sağlayacak uzunlukta olmasıdır.

SEO Uyumlu Makale Örnekleri

Nasıl bir içerik üretmeniz gerektiği konusunda hâlâ soru işaretleriniz mevcutsa, SEO uyumlu makale örneklerini incelemek isteyebilirsiniz. Bu örnekleri bulabilmek için yapmanız gereken rakiplerinizi incelemektir. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde en üstte çıkan sitelerin yaptıklarını yapmaktan çekinmeyin. Onların kullandığı başlığa benzer bir başlık atmaktan korkmayın. Ancak, elbette gidip içeriği kopyalamayın, ortaya çıkartmanız gereken içeriğin orijinal olması gerektiğini unutmayın.

Nasıl bir içerik üretmeniz gerektiği konusunda incelemek isteyebileceğiniz bir başka alan, rekabetin çok yüksek olduğu, sadece otoriter sitelerin sıralama aldığı nişler olacaktır. Bu alanlar hangileri diyorsanız, genelde YMYL (Your Money Your Life) olarak bilinen sağlık ve finans alanlarıdır. Örneğin egzama gibi oldukça sık aranan bir anahtar kelimeyi aramayı deneyin, muhtemelen otoriter bir hastanenin internet sitesi en üst sırada çıkacaktır. Bunun sebebi, içeriğin hem güncel olması hem de kullanıcıların arayabileceği nedir, neden olur gibi birçok soruyu detaylı olarak okuyucunun anlayabileceği dilde cevaplamasıdır. Eğer bu anahtar kelime sizin için yeterli değilse, SEO nedir gibi yine rekabetin oldukça yüksek olduğu başka anahtar kelimeleri de deneyebilirsiniz.

Burak Özdemir

Burak Özdemir

Fethiye'de doğdum, Çanakkale Fen Lisesi ve İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Web geliştirme ile uğraşıyorum.