Uyku Saati Hesaplama - Uyku Döngüsü Hesaplama

İdeal uyku için uyku saati hesaplama sitesi. Uyku hesaplayıcı ile uyumak veya uyanmak için en iyi zamanları öğrenin.

  • Şu saatte uyanmam lazım
  • Şu saatte uyuyacağım

Uyku Hesaplayıcı Nedir?

Uyku döngüsüne göre ideal uyku saati hesaplama olanağı tanıyan uyku hesaplayıcısı, ne zaman uyumanız ya da uyanmanız gerektiği konusunda yardımcı olmaktadır. Uykunuzun farklı aşamalarını göz önünde bulundurarak uyku süresi hesaplama yapan bu uyku periyodu hesaplama sitesi, ideal uyku saati bulmak için kullanılabilir.

Uyku Saati Hesaplama Programı Nasıl Kullanılır?

Hangi saatte uyanacağınızı veya hangi saatte uyuyacağınızı seçtikten sonra, Hesapla butonuna basarak ideal uyku saati hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Dilerseniz Online Alarm Kur aracılığıyla hesaplanan ideal uyku veya uyanma saatlerinizde çalması için alarm kurabilirsiniz.

Uyku Hesaplayıcısı Nasıl Çalışıyor?

Uyku Hesaplayıcısı, REM ve REM olmayan uyku döngülerini hesaba katarak ideal uyku veya uyanma saatini hesaplamaktadır. Uyku hesaplayıcısını kullanmadan önce, bir yetişkinin beş veya altı uyku döngüsünü (döngü başına 90 dakika) tamamlaması gerektiğini ve insanların ortalama 15 dakikada uykuya daldığını göz önünde bulundurun.

Günde Kaç Saat Uyumalı?

Yapılan araştırmalara göre, yetişkinler günde ortalama 7 ila 9 saat uyumalıdır.

Günde kaç saat uyku gerekli sorusunun cevabı ve yaşa göre uyku saati hesaplama için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz:

Yaş GrubuYaş AralığıÖnerilen Uyku Süresi
Yenidoğan3 aya kadar14 - 17 saat
Bebek4 ila 12 ay12 - 16 saat
Yürümeye başlayan çocuk1 ila 2 yaş11 - 14 saat
Okul öncesi çocuk3 ila 5 yaş10 - 13 saat
Okul çağındaki çocuk6 ila 13 yaş9 - 11 saat
Ergen14 ila 17 yaş8 - 10 saat
Yetişkin18 ila 64 yaş7 - 9 saat
Daha Yaşlı Yetişkin65 yaş ve üstü7 - 8 saat

En Verimli Uyku Saatleri Nedir?

En verimli uyku saatleri, uyanmanız gereken saate göre değişiklik göstermektedir. Ancak, yapılan araştırmalar geç saatlerde yatmanın ve geç saatlerde uyanmanın, başta obezite olmak üzere birçok rahatsızlığın riskini artırdığını göstermektedir. Dolayısıyla, daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için, daha erken saatlerde uyumaya ve sabahın ilk saatlerinde uyanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca, günde ne kadar uyumanız gerektiğine ve melatonin salınım saatlerine de dikkat etmelisiniz.