Yüzde Hesapla - Yüzde Hesaplama Makinesi

Yüzde hesaplama makinesi ile bir sayının yüzdesini öğrenin, iki sayı arasında yüzde hesaplama işlemlerini gerçekleştirin.

Yüzde Nedir?

Matematikte yüzde, 100'ün kesri olarak bir sayı veya oranı belirten, genellikle "%" işareti ile gösterilen, boyutsuz bir sayıdır.

Yüzde Hesaplama Makinesi Nedir?

Yüzde Hesaplama Makinesi, yüzde alma işlemlerini yapmanıza olanak tanıyan, yüzdelik hesaplama ve oran hesaplama işlemleri için kullanabileceğiniz online yüzde hesaplama aracıdır.

Yüzde Hesaplama Makinesi Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, A Sayısı olarak belirtilen, yüzde hesabı yapacağınız ilk sayıyı seçin. Ardından, B Sayısı olarak belirtilen, yüzde hesaplama yapacağınız ikinci sayıyı seçin. Son olarak, yapmak istediğini işlemi seçip, Hesapla butonuna basın.

Bir Sayının Yüzdesi Nasıl Bulunur?

Bir A sayısının yüzde B'sini hesaplamak için, A sayısını B sayısı ile çarpıp, 100'e bölmeniz gerekir. Bu işlem için kullanabileceğiniz yüzde hesaplama formülü: A × B ÷ 100.

Örneğin, bir sayının yüzde 30'unu bulmak için o sayıyı 30 ile çarpıp, 100'e bölmeniz gerekir.

Bir A Sayısı B Sayısının Yüzde Kaçıdır İşlemi Nasıl Yapılır?

A sayısını, 100 ile çarpıp, B sayısına bölmeniz gerekir. Bu işlem için kullanabileceğiniz yüzde hesaplama formülü: A × 100 ÷ B.

Örneğin, bir sayı, 50 sayısının yüzde kaçıdır sorusunun cevabını bulmak için, o sayıyı 100 ile çarpıp 50'ye bölmeniz gerekir.

Bir A Sayısının Yüzde B Fazlası Bulunur?

A sayısına, A sayısı ile B sayısının çarpımının 100'e bölümünü eklemeniz gerekir. Bu işlem için kullanabileceğiniz yüzde hesaplama formülü: A + (A × B ÷ 100).

Örneğin, bir sayının yüzde 10 fazlasını bulmak için, o sayıya, o sayının 10 ile çarpımının 100'e bölümünü eklemeniz gerekir.

Bir A Sayısının Yüzde B Eksiği Bulunur?

A sayısına, A sayısı ile B sayısının çarpımının 100'e bölümünü çıkarmanız gerekir. Bu işlem için kullanabileceğiniz yüzde hesaplama formülü: A - (A × B ÷ 100).

Örneğin, bir sayının yüzde 40 eksiğini bulmak için, o sayıdan, o sayının 40 ile çarpımının 100'e bölümünü çıkarmanız gerekir.